معرفی دیوار پوششی

slide-fb27484

معرفی

بطور كلی اجزای تشكیل دهنده سیستم ساخت و ساز خشک عبارتند از صفحات روكش‌دار گچی يا مسلح سیمانی، پروفیل‌های گالوانیزه سرد نورد شده يا چوب، ادوات اتصال و مصالح درزگیری.

با استفاده از اجزای ياد شده می‌توان ساختارهای مختلفی نظیر ديوار جداكننده، ديوار پوششی، سقف كاذب و سیستم های محافظت در برابر حريق تیر و ستون و شريان‌های تاسیساتی را اجرا نمود.

 

مرور ساختار

دیوار پوششی

بطور کلی دیوارهای پوششی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

با سازه و بدون سازه.

ƒ ديوارهای پوششي بدون سازه

ساختارهاي سريع و كارآمدي جهت بازسازي ديوارهاي بنايي قديمي، پوشش ديوارهاي بنايي جديد (نازک کاري) و بهسازي حرارتي و صوتي ساختمان‌ها مي باشند. در اين ساختار از يک لايه پانل گچي يا پانل مرکب (پانل گچي پوشش شده با لايه عايق) استفاده مي‌شود. صفحات مذکور، بدون زيرسازي فلزي و به وسيله چسب خميري مخصوصي به نام پرلفيکس (يا به وسيله بتونه درزگير) مستقيما به ديوار زمينه متصل‌مي‌شوند. درزهاي ميان اين صفحات به وسيله نوار و بتونه مخصوص درزگيري شده و بدين ترتيب سطحي يکپارچه حاصل مي‌شود. سطح بدست آمده قابليت اجراي رنگ، کاغذ ديواري و پوشش‌هاي ديگر را خواهد داشت.

ƒ ديوارهای پوششي با سازه

این نوع دیوارهای پوششی می توانند متصل به دیوار زمینه یا مستقل از آن باشند.

 

الف: دیوار پوششی متصل به دیوار زمینه راه حل مناسبي جهت غلبه بر مشکلات اجرايي ديوار زمينه، نظير ناشاقولي و ناصافي ديوار و يا شرايط نامناسب جهت اتصال پرلفيکس (رطوبت، ميزان جذب، آلودگي و …) مي‌باشد. به طور مثال با اين روش مي‌توان كي پوشش براي ديوارهاي برشي بتني (كه پوشش با ساير اندودها بر روي آن داراي محدوديت است) ايجاد نمود. وجود فاصله آزاد ميان صفحات و ديوار زمينه، فضاي تاسيساتي مناسبي جهت نصب لايه عايق و عبور تاسيسات الکتريکي و مکانيکي، آن هم بدون نياز به شيارزني ، ايجاد مي‌نمايد. با استفاده از اين ساختار، پوشش کاري تا ارتفاع 10 متر قابل اجرا مي‌باشد.

 

ب: دیوار پوششی مستقل از ديوار زمينه، مشابه ديوارهاي جداکننده مي‌باشند؛ با اين تفاوت که پنل‌ها تنها در يک سمت ساختار نصب مي‌شوند. مزيت اصلي اين نوع ساختار، عدم وابستگي به شرايط ديوار زمينه است. اين نوع پوشش‌کاري، در موارد زير قابل استفاده مي‌باشد:

 

ƒ اجراي ساختار با کد حريق مد نظر باشد (به طور مثال در مقاوم سازي ديوارهاي بنايي در برابر حريق در ساختمان هاي در حال بهره برداري).

 

ƒ پوشش‌کاري با ارتفاع بيش از 3 متر مورد نظر باشد.

 

ƒ نصب بارهاي طره اي با بارگذاري و محاسبات استاتيکي مشخص، مورد نظر باشد.

 

ƒ فاصله تاسيساتي زيادي جهت تعبيه لايه عايق و يا عبور تاسيسات حجيم مورد نياز باشد.

 

ƒ ديوار زمينه ناشاقول، ناصاف، سست، داراي شرايط اتصال نامناسب، داراي آلودگي و يا شرايط نامساعد ديگري باشد.

 

ƒ استقلال کامل پوشش از ديوار زمينه مد نظر باشد (به طور مثال در بعضي از پروژه هاي مرمت و احياي ساختمان هاي تاريخي، جهت حفاظت از ديوار زمينه در زمان بهره برداري بنا، مي توان بدون آسيب به ديوار زمينه یک پوشش محافظ ايجاد نمود).

تشریح مزایا

ƒ عدم نیاز به اجرای زیرسازی در برخی ساختارهای دیوار پوششی

 • بدون شک، مهمترين مزيت ديوارهاي پوششي بدون سازه، عدم نياز به اجراي زيرسازي است. اين ويژگي موجب کاهش هزينه و افزايش سرعت اجرا مي‌شود. با استفاده از اين ساختار، مي‌توان بدون افزايش قابل توجه وزن جداره و با کمترين فضاي اشغال، نازک کاري و عايق کاري جداره را (آن هم تنها در يک مرحله اجرايي) انجام داد.

   

ƒ عملکرد لرزه ای مناسب

 • سرعت اجرايي بالا یکی از ويژگي‌هاي اصلي ساختارهای ساخت و ساز خشک است بطوریکه با حداقل نیروی انسانی می‌توان در کمترین زمان ممکن سطوح وسیعی را پوشش داد. همچنين، این ساختارها داراي قابليت رنگ‌آميزي بلافاصله پس از خشک شدن بتونه و يا گچ پوششي مي‌باشند که سرعت اجراي بالا و در نتيجه کاهش مدت زمان اجراي پروژه در بازگشت سريع سرمايه بسيار موثر خواهد بود.

   

ƒ سرعت اجرایی بالا

 • این نوع مهار به شکل صلیبی بوده و ویژه نصب لگن های روشویی می باشد. ظرفیت باربری این نوع مهار ۱۸٠ کیلوگرم می باشد. در مواردی که تراورس در دیوار پیش بینی نشده باشد به جای پیچ روکا، می توان لگن روشویی را به وسیله مهار صلیبی ویژه (نظیر KM10 شرکت فیشر) به دیوار متصل نمود.

ƒ اجرای بسیار آسان

 • اجرای ساختارهای خشک تا حدی آسان است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مصرف‌کنندگان اجزای ساختار را از فروشگاه‌های مصالح تجهیزات ساختمانی خریداری نموده و با مطالعه دستو رالعمل‌های مربوطه و با استفاده از ابزار ساده نسبت به اجرای آن اقدام می‌کنند.

   

ƒ دقت بالا در اجرا

 • دیوارهای ساخت و ساز خشک به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوارهای بنایی سبک تر هستند. به لحاظ اقتصادی، سبک سازی موجب می‌شود که مخارج تامین ایستایی سازه کاهش یابد. سبک کردن اجزای غیرسازه‌ای، علاوه بر این که نیروهای جانبی ناشی از زلزله را کاهش می‌دهد، نیروی قائم ناشی از بار مرده وارده بر ساختمان را نیز کاهش داده، در نتیجه باعث کاهش در ابعاد و میزان مصالح مصرفی در فونداسیون، تیرها و ستون‌ها و بهره وری اقتصادی خواهد شد.

   

ƒ دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز طراح

 • رعايت کميت‌هاي مرتبط با فيزيک ساختمان (مانند عملکرد صوتي، حرارتي و رفتار جداره در برابر حريق) و کميت‌هاي مکانيکي (مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفيت پذيرش بارهاي طره‌اي و رفتار لرزه‌اي) نقش بسزايي در ايجاد شرايط آسايش و بهره برداري مناسب از فضا را دارند. کميت‌هاي مذکور در تمامی ساختارهای ساخت و ساز خشک مطابق با روش‌هاي استاندارد آزمايش شده و از طريق مدارک و اسناد فني اين شرکت قابل ارائه می‌باشند. به علاوه ، براي دستيابي به کميت‌هاي خاص، ساختارهاي ويژه قابل طراحي مي‌باشند. اين ويژگي اجازه مي‌دهد که طراحان و سازندگان، معيارهاي فني مورد نظر خود را در طراحي و اجراي ساختمان پياده سازي نموده و کميت‌هايي نظير ميزان عبور حرارت و صوت و مقاومت در برابر حريق را تحت کنترل در آورند ) امکاني که غالبا براي ساختارهاي بنايي وجود ندارد).

   

ƒ قابلیت ترمیم و تعویض

 • با استفاده از ابزار ساده مي‌توان ساختارهای ساخت و ساز خشک را به راحتي ترميم يا قطعات آن را تعويض نمود.

   

ƒ دسترسی و تعمیر آسان

 • قرارگيري تأسيسات در فضاي پشت سقف‌های کاذب و نیز فضای خالي ديوارها و دفن نشدن آن در داخل این ساختارها، علاوه بر رفع مسئله خوردگي و کاهش هزينه تعميرات، دسترسي به تأسيسات، تعميرات و نگهداري در مرحله بهره برداري از ساختمان را آسان مي‌نمايد.

   

ƒ حمل و نقل آسان و ارزان

 • مصالح ساختارهای خشک، بسیار سبک و دارای حجم کم بوده که این امر موجب کاهش هزینه‌های حمل تا پروژه و تسهیل در جابجایی مصالح در محل کارگاه می‌شود.

   

ƒ اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی

این ویژگی در راستای تحقق توسعه پایدار در حوزه ساختمان سازی بوده و در جلوگیری از هدر رفت منابع فناپذیر معدنی بسیار مؤثر می‌باشد.