نصب بار روی دیوار جدا کننده

slide-fb27484

بارگذاری سبک و نیمه سنگین

ظرفیت باربری دیوارها بر اساس خروج از مرکزیت بار و با توجه به نمودارهای زیر تعیین می‌شود.

ظرفیت باربری دیوارهای خشک بر اساس استانداردهای DIN 18183 و DIN 4103 و با در نظر گرفتن فرضیات زیر محاسبه شده است:

ƒ خروج از مرکزیت بار، حداکثر 30 سانتیمتر (به طور مثال، عمق قفسه حداکثر 60 سانتیمتر؛ توضیح این که خروج از مرکزیت، برابر با نصف عمق قفسه است).

ƒ بازوی لنگر، حداقل 30 سانتیمتر (به طور مثال، ارتفاع قفسه حداقل 30 سانتی متر)

ƒ تعداد ادوات اتصال، حداقل دو عدد

ƒ فاصله ادوات اتصال، حداقل 7.5 سانتی متر

نصب بارهایي نظیر قاب عکس، قفسه آشپزخانه و ادوات سرویس بهداشتی بر روي دیوار جداکننده به سادگي قابل انجام است. براي اين منظور، طيف وسيعي از عوامل اتصال وجود دارد که نوع عامل اتصال، بر اساس رده بارگذاري و نوع کاربرد انتخاب مي‌گردد:

قلاب  X (ایکس):

براي نصب الحاقاتي مانند قاب عکس و ساعت بر روی دیوار جداکننده، از قلاب‌هاي موسوم به ايکس استفاده مي‌شود. از مزاياي قلاب ايکس، سهولت نصب آن مي‌باشد. براي اين منظور، میخ قلاب به راحتي و در نقطه دلخواه داخل صفحه گچي (پانل گچی)  فرو نشانده مي‌شود. قلاب‌های ايکس در سه نوع تک، دو و سه میخ عرضه شده که به ترتیب دارای ظرفیت باربری 5، 10 و 15 کيلوگرم می‌باشند.

نکته اجرایی

ƒ مهار جمع شونده فلزی به دو صورت قابل نصب است؛ با بولت‌کش و بدون آن. در صورتی که بولت‌کش در دسترس نباشد، می‌توان با استفاده از یک پیچ گوشتی و قطعه متصل شونده (یا با استفاده از یک پیچ گوشتی و یک خط کش فلزی) عمل نمود.

ƒ روی محل کاشی کاری شده حتما با بولت کش مهار زده شود.

مهار صلیبی:

کاربرد این نوع مهارها مشابه با مهارهای جمع شونده است. مهارهای صلیبی در انواع و اندازه‌های متنوع تولید می‌شوند. ظرفیت باربری مهارهای صلیبی بر حسب نوع بین ۲٠ تا ۳٠ کیلوگرم می‌باشد. از نظر ساختار، مهارهای صلیبی در دو نوع ثقلی و فنری دسته بندی می‌شوند. توجه شود که در نوع ثقلی، در صورتی که انتهای صلیبی شکل رو به پایین قرار گیرد، مهار قابل اجرا نخواهد بود.

مهار حلزونی:

 • این نوع مهارها در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شوند. ظرفیت باربری مهارهای حلزونی برای دیوارهای تک لایه و دو لایه  به ترتیب 8 و 11 کيلوگرم می‌باشد. برخی کاربردهای مهارهای حلزونی به شرح زیر می‌باشد:

  ƒ نصب قفسه‌های کوچک (نظیر جعبه کمک های اولیه) بر دیوار جدا کننده

  ƒ نصب سازه تراز سقف‌های کاذب به دیوار جداکننده

  ƒ نصب قرنیزهای چوبی و پلیمری به دیوار جداکننده

لایه عایق 

 • این نوع مهارها در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شوند. ظرفیت باربری مهارهای حلزونی برای دیوارهای تک لایه و دو لایه  به ترتیب 8 و 11 کيلوگرم می‌باشد. برخی کاربردهای مهارهای حلزونی به شرح زیر می‌باشد:

  ƒ نصب قفسه‌های کوچک (نظیر جعبه کمک های اولیه) بر دیوار جدا کننده

  ƒ نصب سازه تراز سقف‌های کاذب به دیوار جداکننده

  ƒ نصب قرنیزهای چوبی و پلیمری به دیوار جداکننده

مهار لگن روشویی:

 • این نوع مهار به شکل صلیبی بوده و ویژه نصب لگن‌های روشویی می‌باشد. ظرفیت باربری این نوع مهار ۱۸٠ کیلوگرم می‌باشد. در مواردی که تراورس در دیوار پیش بینی نشده باشد به جای پیچ روکا، می‌توان لگن روشویی را به وسیله مهار صلیبی ویژه (نظیر KM10 شرکت فیشر) به دیوار متصل نمود.

بازشوها

 • در اجرای ساختارهای مقاوم در برابر حريق، يكی از نقاط ضعف مهم، بازشوها می‌باشند. مواردی نظیر روشنايي‌هاي توكار، دريچه‌هاي بازديد، خروجي‌هاي تهويه، بلندگوهای سقفی و نازل‌های اطفای حريق بايد با جزئیات ويژه اجرا و در برخی موارد از نوع مقاوم در برابر حريق انتخاب شوند.

نکته

 • در صورت استفاده از مهار لگن روشویی KM10 دیوار می‌بایست دو لایه با حداقل ۱۴٠ میلیمتر عمق تو خالی باشد.

   توجه شود که مهارهای حلزونی برای نصب بارهای دینامیکی و سطوح کاشی کاری شده مناسب نمی‌باشند.

توجه

 • ظرفیت‌های ذکر شده مربوط به خود عامل اتصال است، نه ساختار خشک. همچنین، ظرفیت های باربری ممکن است در محصولات تولیدی شرکت‌های مختلف، متفاوت باشد. بنابراین، ظرفیت باربری اعلام شده از سوی شرکت تولید کننده حاکم بر طرح خواهد بود.

بارگذاری سنگین

 • بر اساس استانداردهای DIN 18183 و DIN 4103 ، نصب بارهای طره ای بزرگتر از مقادیر مندرج در نمودارهای 1 و 2، به طور مستقیم بر روی صفحات گچی مجاز نمی‌باشد. بر اساس استانداردهای مذکور، بارهای طره‌ای بزرگتر از مقادیر مندرج در نمودارهای فوق و کوچکتر(یا مساوی) 150 کیلوگرم بر متر طول دیوار (خروج از مرکزیت بار، حداکثر 30 سانتی متر) باید توسط سازه های پشتیبان به استادهای مجاور منتقل شود. رادیاتورها و لگن‌های روشویی دیواری از این دسته بارها هستند.

بارگذاری نامتعارف

 • بر اساس استانداردهای DIN 18183 و DIN 4103 ، حداکثر بار طره ای که می‌توان به وسیله سازه پشتیبان به استادهای مجاور منتقل نمود، 150 کیلوگرم بر متر طول دیوار بوده (خروج از مرکزیت بار، حداکثر 30 سانتی متر) و بارهای بیش از این مقدار باید توسط سازه ای مستقل از دیوار، به بدنه اصلی ساختمان وارد شود. توالت‌های فرنگی دیواری از این دسته بارها هستند.